Ukončení nočního kojení
Autor: Monika Valová
1. 9. 2019 / Hlavní články

Denní směnu střídá noční. Vítejte ve světě kojící matky. Ale nechci, aby to vypadalo jako stěžování na kojení. Já jsem totiž moc dobře věděla, do čeho jdu, protože jsem to zažila už několikrát. Ale na druhou stranu jsou tisíce žen, pro které je to poprvé a mohou se cítit zmatené, protože si kojení po porodu doslova vybojovaly, a teď je začíná obtěžovat a bolet, a ony ze svých pocitů mohou být frustrované. Bojí se kojení omezit, protože znají jen dva ortodoxní názory. Buď, že by měly přestat, protože to tak velkému dítěti nic nedává a nebo naopak kojit do samoodstavu. Ale co když to lze jinak s ohledem na oba dva účinkující.

 

Je tady ještě jedna možnost, která z kojení přestane dělat pocitově otročinu a vrátí zpět ty chvíle, kdy s láskou pozorujete přisáté batole, ve kterém už nespatřujete zloděje vaší noční regenerace. Tou je ukončení nočního kojení. Co je tím vlastně myšleno? Jedná se o takové nekojící okno v délce 6 hodin, které umožní mámě nabrat sílu. Večer uspíte u prsa jako normálně a v 5 ráno už zase kojíte. Někomu může vyhovovat přiložit dříve nebo později. Je to individuální. Důležité je využít tento časový prostoj ke spánku.

Přicházím s tématem pro laktační poradkyni ožehavým, ale cítím, že podpora při omezování kojení je stejně důležitá jako ta poporodní, kdy kojení zachraňujeme. Nenechte se mýlit, laktační poradkyně by vám měla umět pomoci i s tím, jak kojení přizpůsobit ku prospěchu všech a nebo taky s tím, jak už se konečně po těch měsících a letech vyspat celou noc.

Otázkou je, zda existuje nějaká hranice, kdy dítě pochopí, že už nedostane to, na co bylo od narození do teď zvyklé? Kdy pochopí, že máma si nechá svá prsa v noci jen pro sebe? A co laktace? Nedotkne se jí to?

Z mé zkušenosti k tomuto kroku musí dítě uzrát. Samozřejmě, že nejlépe samo, ale to není v době, kdy se na vás noční kojení začíná podepisovat, běžné. Mělo by být ve věku, kdy už přes den dostatečně jí a přijímá tekutiny. Mělo by umět reagovat na základní požadavky rodiče jako:” Přines mi prosím tu kostičku, hoď kuličku tady do kelímku, odnes ponožky do špinavého prádla.” Mělo by také jednoznačně rozumět tomu, co znamená slovo “NE”. 

Objektivně by mělo mít alespoň 18 měsíců a víc, ideálně dva roky, ale vím, že kvůli dvouleté hranici, která připadá ženám nedosažitelná končí s kojením ještě dříve než v roce a půl, proto nabízím podporu s rokem a půl. Dřív noční odstavení nedoporučuji, protože na něj není prostě zralé. A pokusy o noční odstavy v dřívějším věku selhávají a všichni zúčastnění se zbytečně trápí.

Chci zdůraznit, že neposkytuji návod k úplnému odstavení dítěte, ale píšu své postřehy týkající se ukončení nočního kojení, které velmi podstatně snižuje kvalitu života matky. Po nočním odstavu doporučuji dále kojit, protože mateřské mléko zůstává nadále tou nejcennější tekutinou, kterou trávící systém dítěte přijímá. 

Noční odstav u zralého batolete velmi pozitivně přispívá k dlouhodobému kojení. Vyspaná máma spíše ráda nabídne prso kdykoliv si dítě přes den řekne a ještě si bude kojení užívat jako intimní chvíli, než žena na pokraji nervového zhroucení. I tady totiž platí to věčně omýlané:”Spokojená máma, spokojené dítě.”

A teď přijde to nejtěžší a nejpodstatnější, a to svobodné rozhodnutí matky noční kojení ukončit a zajistit si přitom dostatečnou podporu partnera, který bude trpělivě bdít s ní během prvních třech nocí (plus mínus), když se bude dítě budit neklidné. Může se vztekat, protože mu sáhnete na příjemný návyk, kterého se nebude chtít jen tak vzdát. Ale klidně se může stát, že to proběhne úplně klidně. 

Pamatujte na to, že jen v láskyplné náruči dítěti dojde, že tekutá láska není jediná, kterou mu máma nabízí. 

Otec je v tomto směru také důležitý prvek. Může nabídnout náruč ženě, kterou posiluje vědomí, že stojí za ní a ona na to není sama. A navíc je to velké rozhodnutí, partneři by měli stát po boku jeden druhému.

Než nastane ta noc, měla by žena s dítětem celý den mluvit a připravit sebe i jej. Nevadí, že si dítě nedokáže představit, co jej čeká. Žije sice přítomným okamžikem a ta informace je pro něj abstraktní, ale podstatné je, že k němu plyne energie, která jej na tu velkou událost chystá. Tulte, hlaďte, mluvte... ostatně totéž budete dělat v noci, kdy si dítě spojí tyto laskavé projevy s vaší náručí. U posledního večerního kojení pokračujte v povídání o tom, jak se budete celou noc tulit, ale prso dostane až ráno. Je důležité si také stanovit hranici, kdy budete nejdříve po noci kojit a s touto hranicí moc nešoupat. 

Přijde noc a první probuzení na kojení, pokud jste rozhodnutá, necouvnete. Pokud couvnete, sama sobě podkopávate autoritu a necháváte dítě posouvat stanovené hranice. Pokud jste připravená, že k pláči a vzteku může dojít, vydržíte první noc a už necouvnete ani ty další. Nechcete přeci vaše dítě zmást. Je důležité nejednat zkratkovitě a být klidná.

Pokud to citově nezvládáte, domluvte se s partnerem, že vás v noci zastoupí a jděte spát jinam. S vaší důvěrou to spolu zvládnou. A ráno si užijte kojení a dítě pochvalte, jak to krásně zvládlo. 

Kdybychom žili v ideálním světě, vyšleme dítěti signál, že už to v noci nedáváme a dítě by nás poslechlo a spalo celou noc. Nicméně nežijeme ve fikci a já se snažím tímto článkem zachránit dlouhodobé kojení ženám, které v noci místo spánku uvažují, že už kojit přestanou úplně, protože už to nezvládají. Popisuji nejen svou vlastní zkušenost, ale také zkušenost laktační poradkyně, která tímto přístupem zachránila mnoha ženám a dětem kojení v dalších měsících.

V ideálním světě jde vše samo. V tom reálném, pracujeme, staráme se o své další děti, o rodiče, potřebujeme prostor pro sebe a partnera.... a na to vše potřebujeme sílu.

Nemusíte se bát o snížení laktace, po 18 měsících kojení, už vaše tělo přesně ví, jak má reagovat na poptávku mléka a jeho nabídku.

A co přes den? Kojit kdykoliv si řekne? I ve dvou nebo třech letech? I když se na nás dokonce jiné kojící matky dívají, jakože tohle už je přes čáru? Nebo kojit jen v soukromí? Nebo kojení ukončit?

Na to neexistuje jednoznačná odpověď. Je to úplně individuální a záleží jen na tom, jak to žena cítí a dítě si žádá či ne. Myslím, že s ukončením kojení je to stejné jako se začátkem kojení. Žena by měla chtít a vzít v úvahu prospěšnost kojení a nekojení pro dítě a sebe. Pokud cítí, že to pro ni není snesitelné, měla by mít možnost se rozhodnout, že kojení ukončí a neměl by ji nikdo soudit. Řeči okolí by do tohoto rozhodnutí neměly být vůbec brány na zřetel. 

Já jen poradím:”Nedělejte to zbytečně brzy a pokud nad odstavením uvažujete, raději kontaktujte laktační poradkyni, která vám pomůže vaši situaci uvidět třeba i z jiného úhlu a pomůže vám najít řešení vaší situace.

Recenze na body z merina značky Duomamas

Jedno je jisté, recenze na produtky mě asi nebudou nikdy živit, protože se snažím o to, abych moc produktů nepotřebovala. Naše děti to vidí trochu jinak, a tak jim dopřáváme, ale u věcí pro sebe jsem šetrnější a totéž u Mariánka, který v roce ještě nemá rozum z toho, jestli je hračka nová nebo po sourozencích. Ale ono je asi v pořádku, že nejprve začnete u sebe, a potom jdete okolí příkladem. A tak potom, co mi Šimon zabavil skoro všechny ponožky, chodím doma celou zimu bosky (to je vtip, chodila bych bosky tak jako tak, protože to mají moje nohy rády), tahám pořád dokolečka svoje oblíbené turky než se mi rozpadnou a mám pocit, že jediné, co pořád nakupuju je jídlo. Ale o tom vůbec nechci psát! Úplně jsem odběhla od tématu.

 

Když byl Mariánek novošek, měla jsem pro něj půjčenou merino kuklu a ta byla fakt super. Ale taky měl půjčené merino body, které mě při doteku přišlo takové nepříjemné a kousavé a já mu ho proto neoblíkala. A protože byl do roku hodně nošený a já se všude dočítala o úžasných vlastnostech dětského oblečení z merina, domluvila jsem se s Evou z Duomamas, že otestuju na Majdovi jejich rostoucí body, které se dá díky extendoru (prodlužovací díl) zvětšit o 3 velikosti. Myšlenka miminkovské slow fashion se mi moc líbí. Znáte to, jak rychle vytřídíte ty pidi věci, aniž by je děti vynosily. Představa, že toto bodynko bude nosit rok, možná dva, matce, která se snaží přemýšlet nad tím, co kupuje, učarovala. Díky tomu si můžete dovolit investovat do fair trade výrobku, kvalitního materiálu a podpoříte českou výrobu, protože to není věc na 3 měsíce.

 Mariánkovi je 14 měsíců a už jej nosí nosí přes půl roku. Bodynko má dlouhé manžety, takže se rukávy mohou prodlužovat a zkracovat o několik centimetrů a extendor nám stále leží nepoužitý ve skříni. Co mě ale vážně překvapilo, tak jemnost materiálu. Vůbec nekouše, takže už vím, že není merino jako merino. Duomamas používá merino vysoké gramáže, které je příjemné do ruky i na tělo. Přiznávám, že je to nejčastěji oblékaný kousek Majdovy garderoby. Oblíkám mu ho pořád dokola, protože mu je v něm teplo a když ho na procházku ven moc navleču, tak vím, že mu pod kombinézou nebude ani zpocenému zima. Merino nesaje mokro jako bavlna a rychle schne. No a to se hodí i v případě, kdy mu rostou zrovna zuby a slintá. Bavlněné bodynka převlíkám i dvakrát denně a toto má celý den až do večera.  

Merino má tedy termoregulační vlastnosti a samočistící funkci. Ale nesibuji vám, že když si ho dítě pokype mrkví, zázračně se do dalšího dne ta mrkev vstřebá. Merino neumí zázraky! Ještě chci vypíchnout 100% baby friendly barvu. Na té hnědé nejde nic vidět, ani ta mrkev :D  Od jeho narození mám ráda takové zemité přírodní barvy, které se dají s čímkoliv dobře kombinovat. No já to body prostě miluju a tečka a teď má ještě přidanější hodnotu, protože se v něm poprvé sám v prostoru postavil a taky udělal první krůčky. Jsem zvědavá, jaké poprvé ještě v bodynku zažije.

Trochu jsem očekávala, že budu mít problém s praním, protože se tento materiál doporučuje prát ručně. Ale je to rychlovka, vlastně ho jen přečvachnu v umyvadle ve vlažné vodě a přehodím přes žebřinové topení a je do hodiny suché. Přiznám se, že už jsem ho asi dvakrát omylem hodila do pračky a jednou i do sušičky a přežilo bez úhony, ale snažím se to hlídat, protože Duomamas zřejmě ví, proč doporučuje prát v ruce.

Aby to nebylo jen o pozitivech. Po pár měsících se u manžet udělaly drobné žmolky, ale ty odstranila ta sušička, takže je zase jako nové a víc už mě nenapadá. Snad jen ta pořizovací cena je vyšší, ale už chápu proč. Za mě je to super kousek funkčního oblečení, který díky variabilitě velikostí a velké užitné hodnotě snese každý dětský šatník.

A protože se tak osvědčilo, koupila jsem k Vánocům u Duomamas své malé neteřince kuklu z merina, aby jí bylo teď v zimě u maminky v šátku teplo a nepotila se jí hlavička. Moje sestra je s ní taky moc spokojená.

 

Takže výrobky zn. Duomamas můžeme obě doporučit. 

 


foto: Lulu Sutton 

 

 

 

 

Autor: Monika Valová
22. 1. 2019 / Články nad patičkou
Kdo má pořádek v domě, má ho i v sobě.

Když chceme žít v harmonii, měli bychom si hýčkat i vnější svět, který nás obklopuje. Ten se v nás totiž projevuje jako životní pohoda a nepohoda. Lidé, vztahy, zvířata, životní prostředí, jídlo, sociální skupiny, domov... Domov a děti. Mateřská bublina, ve které už 10 let žiju a pořád ji zpracovávám jako své velké životní téma. A tak si zrovna pro sebe a možná nejen pro sebe sepisuju myšlenky, které se mi o víkendu honily hlavou.

Domov je místo, kde se ráno probouzím, dopoledne vařím a pracuji, odpoledne uklízím a učím se s dětmi a večer jdu spát. Trávím doma hodně času. Je to můj bezpečný životní prostor, který o mě dost vypovídá, protože se do něj projektuje to, co mám ráda a co se mi líbí. Barvy, nábytek, doplňky, čistota... Ale taky mě ten prostor učí přijmout to, co se líbí těm, kteří se mnou žijí. Takový společný domov se potom vtiskuje do nás všech.

Říká se “bordel v bytě, šťastné dítě”. Pravda, ale jen do té míry, do které jste v tom binci spokojeni. Byť se s dětmi absolutní čisto udržet nedá a je zbytečné lpět na sterilitě prostředí, ve kterém by vás přivádělo k šílenství batole s rohlíkem v ruce, k domovu patří i to, že vše a všichni májí své místo.

Kdysi jsem nestrpěla smítko prachu a podlahu po vytírání leštila. S každým dalším dítětem jsem ale dostala pěkně za vyučenou a musela tuto obscesi vyléčit, jinak bych se zbláznila. Stále mám ale ráda uklizeno, jen už je to trochu jiný pořádek.


S pěti dětmi, dvěma psy a dvěma kočkami mám na zemi tisíce smítek. Vidím je všechny, ale po většinu času mě to nechává klidnou. Což je nutné pro záchranu duševního zdraví.


Nevytahuju vysavač 2x denně. Prach už není můj jediný nepřítel. Daleko větší výzva je pro mě najít pro většinu věcí stále udržitelné místo a naučit sebe i ostatní tam ty věci vracet, abych pořád nemusela uklízet předtím než budu uklízet. Rozumíte mi, o čem mluvím, že ano?


Naše děti neuklízí vůbec rády. Dokonce bych řekla, že binec ve svém pokoji změnily na udržovaný bordel a nucený úklid byl jen naoko. Takový styl úklidu, že se za nimi zavřou dveře a slyšíte vysavač a nejste si jistí, že ho někdo opravdu drží v ruce. Tuto letargii jsem jim vlastně způsobila já, protože často uklízím za ně a nebo nejsem důsledná v kontrole, zda plní a dodržují své povinnosti. Uvědomuju si to a budu se to snažit změnit.


Takže ten binec v pokoji starších dětí jsme nechali dojít tak daleko, že už si nedokázaly samy poradit. Lego se jim válelo snad úplně všude. V šuplíkách, krabicích, taškách, na zemi, pod postelí na poličkách. A nejen ta stavebnice. Všechno bylo po troškách smíchané se vším. Jejich pokoji chyběl vnější řád, který si nebyly schopny samy nastavit. Nemyslete si, že žily ve špíně. Na první pohled byste nepoznali o čem mluvím. Byl to vlastně “jen” chaos, který neuměly vyřešit.


K jejich štěstí jsem o víkendu dostala uklízecí náladu. Takovou tu, jak všechno začnete šůrovat od podlahy přes šuplíky a přeorganizujete a vytřídíte vše do posledního korálku a přitom ostrouháte i krabici pastelek, až z toho máte mozol na palci. Mimochodem, jak mě Eveli uviděla, vzala druhé strouhátko a strávily jsme pěknou hodinku povídáním při ořezávání. No jo, děti se učí napodobou, ale musíme je k té činnosti pustit a nenechat v hlavě vyhrát pocit, že sami to uděláme rychleji a lépe. To mám často. Achjo.


Kdybyste viděli, co jsem všechno našla pod postelí! Rej papírových tašek a krabiček s poklady, přes které už pod postel nic nevešlo. Protřídila jsem to, vyhodila asi 4 kila papírů a starých výkresů a všechny korálky, perličky a gumičky nasypala na hromadu. S Evelínkou jsme si užily další pěknou hodinku než jsme je jako dvě Popelky protřídily. Z výsledku byla nadšená ona, já i krabice na šroubky, která je jak na holčičí tvoření dělaná.

 

 

Neteřince jsem nabalila krabici hraček, ze kterých Evelínka vyrostla a celkově jsem udělala takový fajn průvan, ze kterého vznikl moc pěkný prostor, kde je radost se těšit na Vánoce.

Odnesli jsme terárium, které tam rok čekalo na želvu, na kterou si Eve a Šimi měli našetřit a která je za ten rok omrzela. Což jsme tak trochu s Martinem tušili, když jsme jim ji sice povolili, ale na jejím pořízení se aktivně nepodíleli. Vznikl tak každopádně další prostor.Ještě přidáme poličky, které Martin vyrobí a polostudentský pokoj bude hotový.

Moje předsevzetí do budoucna je uhlídat řád, který jsme spolu s dětmi zavedli, aby pochopily, že uklidit hned, je jednodušší než debordelizovat celý pokoj jednou za čas. Chci, aby se naučily, že všechno má své místo. Nejen věci, ale i lidi v našem prostoru a že ti lidi nemají právo zamořit prostor jiných lidí. A aby ten vnější řád přenesly do své vnitřní pohody.

 Ne nadarmo moje babička říkala:”Kdo má pořádek v domě, má ho i v sobě!” A před ní o dvě století dřív na to přišla jedna moudrá žena jménem Maria Montessori. A pravdu měly obě, byť jedna neznala druhou. A jedna byla dělnice a druhá vědkyně.

 A já k tomu přidám ještě to, že je úplně v pořádku, že my mámy nestíháme mít tip ťop domácnost a že místo lítání s prachovkou hrajeme s dětmi člověče nezlob se. Ale je dobré poslouchat varovnou kontrolku na binec, která když už bliká moc, indikuje, že nám v tom našem prostoru není dobře. A když nám není dobře, neužijeme si ani ty šťastné děti a děti si neužijí spokojené mámy. Ne, že by pořádek v domě byl jediným kritériem spokojené ženy. Ale řekněme, že jeden z mnoha.

 

Autor: Monika Valová
27. 11. 2018 / Články nad patičkou
O mátě a ženské harmonii

Včera ráno jsem se v kuchyni přehrabovala ve skříňce a hledala černý čaj. Vypadl na mě přitom starý pytlík mátového čaje a mě se poprvé od porodu připomnělo mé poslední těhotenství. 9 měsíců, během kterých mě provázala stále chuť na mátu. Mátový čaj, mátový šampón, pepermintové bonbony, žvýkačky, čokoládá, éterák v aromalampě…. Přestože máta by se v těhotenství neměla, mě to k ní táhlo, a tak jsem naslouchala a obezřetně si ji dopřávala. Ale protože té máty bylo pořád moc, pídila jsem se po příčině a dozvěděla se, že mé tělo si možná říká jen o doplnění železa. Nebo jen potřebovalo trochu zchladit, protože v těhotenství jede cirkulace na plné obrátky a žena sálá spoustu tepla.

 

Pár hodin na to jsem prováděla jednu těhotnou ženu předporodním rituálem, a tak možná právě proto jsem se od rána ladila a napojovala na to, co a jak působilo pozitivně na mě, abych mohla co nejcitlivěji provést nastávající maminku a i zúčastněné ženy společným prožitkem. Je to pro mě velmi důležité. Ráda se ladím na ženu a její potřeby, ať už během rituálu, porodu nebo při konzultaci nějakého problému. Nacítit se a být empatická, podporující, jemná a poskytnout bezpečí… To je něco, co se mi jeví jako klíčové při práci se ženami. Prostě vytvářet harmonii a umět ji udržet.

 

Ženské srdce, zvlášť to zraněné, potřebuje bezpečí k tomu, aby se otevřelo. Ženské srdce nepotřebuje slyšet, co by mělo nebo nemělo. Žena potřebuje cítit podporu, aby měla možnost si na to přijít sama. A také nutně potřebuje být hýčkána a mnohdy o tom neví, protože přes všechny povinnosti neslyší vnitřní hlas, který jí to naléhavě sděluje. Jen ale nedokáže v zástupu povinností rozklíčovat projevy svého těla, které už po odpočinku a relaxaci volá. Až nemoc ji jako jediná donutí si lehnout, ale jen na nezbytnou chvíli, pak zase vystartuje vstříc svým povinnostem s výmluvou, že více odpočívat si nemůže dovolit. Vidíte se v tom?

Ale já vím, že žena může odpočívat. A pokud si to dovolí, má na svůj život, partnera, děti i práci daleko více energie a fronta těch úkolů se rozpouští. 

 

Jsem často s ženami ve chvílích, kdy péči neodmítají, protože se bytostně rozhodly, že si ji zaslouží. Vídím, jak na ně působí blahodárně, když ví, že jsou pro sebe na prvním místě. Jak je to posílí, když si poprvé vystoupí ze zaběhnuté rutiny, ve které nebylo místo pro životní zpomalení.

 

Sama na vlastní kůži jsem také prožila péči jiných žen, vyzkoušela jsem si i roli ženy, která se obávala hýčkání přijmout. Jsem také stále a denodenně v roli ženy, která dává. Zjistila jsem, že mě osobně nejvíc vyhovuje vyváženost, ne o ní mluvit, číst, ale chovat se tak, aby v mém životě byla harmonie. Není to něco, co udržíte každý den, ale dlouhodobě vyrovnávat výkyvy není tak složité.

 

Začala jsem mátou a skončím jí. Včera mi žena, pro kterou jsem předporodní rituál pořádala, sdělila, že ji poslední dobou voní máta, a tak jsem jí řekla: “Klidně si ji dopřej!” A v duchu jsem se usmála tomu, jak to ladění ráno zafungovalo a že duševní život je stejně opravdový jako ten hmatatelný. A je moc fajn to vědět.

Autor: Monika Valová
23. 9. 2018 / Články nad patičkou