Promiň Šimonku
Autor: Monika Valová
29. 9. 2015 / Hlavní články

Když naše děti onemocní, ptáme se s Martinem sami sebe s nadsázkou, co že jsme jim to zase provedli? Jsme totiž přesvědčeni, že nemoc je informace, která nám ukazuje, že se u nás doma stalo něco špatně. Děti jsou ještě malé, aby si způsobovaly problémy samy, je tedy dost velká pravděpodobnost, že jsme jim my rodiče nějak nespravedlivě naložili nebo, že dokonce somatizují naše zapletení. Hledáme tedy příčiny na začátku - u sebe. Tím netvrdím, že jako rodiče stojíme za všemi neduhy našich dětí, ale je dost obohacující tuto skutečnost vyloučit či potvrdit.

Pojem celostní medicína není pro nikoho neznámý, jde o komplexní pohled na zdraví člověka, hledání souvislostí mezi stavy těla, duše a sociálních vlivů. V celostním pohledu je nemoc nerovnováha, vychýlení z harmonického fungování celého těla i psychiky. Klasická medicína nedává odpovědi týkající se příčiny nemoci, léčí pouze následky, které se mohou kdykoliv vrátit, protože důvod nemoci nebyl zhojen.

Čas od času nás život vyzkouší, jestli jsme dostatečně bdělí a zda nekážeme vodu a přitom pijeme víno! Přesně tak se teď cítím, když píšu tento článek, a sypu si přitom popel na hlavu. Můžu však být ještě ráda, že se nestalo nic horšího a můj milovaný syn neodnesl mé zaváhání podstatně hůř. Ptáte se, co se stalo? Řeknu Vám to narovinu, připustila jsem, aby onemocněl.

Pár týdnů před letní dovolenou mě rozbolely uši. Občas se mi to stává, proto vím, že stačí zajít na ORL, kde mi okamžitě uleví. Žádná vážná nemoc – jen ucpané uši, jenže i proto jsem svůj problém odstrčila za všechny „důležitější věci“ a místo, abych se v prvé řadě postarala sama o sebe, jsem se starala o svou rodinu. Den před odletem mě uši bolely tak, že bych šla k doktorovi okamžitě, jenže byl víkend! A na pohotovosti by se mi asi vysmáli! Moře mi pomohlo, bolest se zmírnila, a možná proto jsem se po návratu domů k doktorovi nepřinutila jít. Šimon hned po příjezdu odjel na 14 dní na skautský tábor, kde jej začalo bolet ucho. Diagnóza - zánět středního ucha. Skauti ho vzali k doktorovi, dostal kapky a po příjezdu domů z tábora mi dal papír, na kterém stálo, že máme zajít pro jistotu na kontrolu na ORL. Řekla jsem si: “Super, spojíme to s vyčištěním mých uší“. Jenže, a teď se kaju, Šimi byl zdravý, po bolesti ani památky, léto v plném proudu! Jak jsem byla nepokorná a nikam nešla!
Prázdniny odtikávaly poslední hodiny, když dostal Šimonek horečky a z pusinky se mu linul odporný zápach. Po třech dnech samoléčby jsem se rozhodla, že tohle už opravdu vyžaduje návštěvu lékaře. Jeli jsme, jak jinak, než na ORL. Byla to angína. Můj problém s ušima byl vyřešen za 2 minuty. Šimonek to odnesl 14 denní nemocí a nasazením antibiotik.

Jak bezmezně a bezpodmínečně nás naše děti milují! Udělají pro nás cokoliv! Dokonce i onemocní, když to je potřeba!


Ačkoliv po nich nechceme, aby somatizovaly naše problémy a bolesti, oni to velmi rády dělají, protože nechtějí vidět své rodiče nešťastné a nemocné. Tato skutečnost je mnou žitá, plně se mnou rezonuje a i přesto jsem naléhavost situace u Šimonkovy první nemoci podcenila. Člověk přeci jen vidí lépe problémy druhých než ty své. Nebyla jsem dostatečně vnímavá ani k sobě ani k němu.

To, že to udělal pro mě, mi došlo okamžitě po příjezdu z tábora. Už první znamení jsem pochopila, ale bohužel jsem nereagovala. Onemocněl proto podruhé, aby mě k doktorovi dostal - definitivně! Jen slepý by neviděl souvislost!

Tím, že Šimonek vzal můj problém na svá bedra, nastavil mi zrcadlo, před kterým jsem zavřela oči. Což byla má volba a musím za ni přijmout svou tíhu odpovědnosti. Řešil za mě, co příslušelo řešit mě a ne jemu, neboť dětem nepřísluší řešit problémy rodičů. Ublížila jsem mu sice nevědomě, ale to mě v mých očích neomlouvá. Mrzí mě to. Nezbývá mi než se z toho poučit a už to nikdy nepřipustit.

 

O mátě a ženské harmonii

Včera ráno jsem se v kuchyni přehrabovala ve skříňce a hledala černý čaj. Vypadl na mě přitom starý pytlík mátového čaje a mě se poprvé od porodu připomnělo mé poslední těhotenství. 9 měsíců, během kterých mě provázala stále chuť na mátu. Mátový čaj, mátový šampón, pepermintové bonbony, žvýkačky, čokoládá, éterák v aromalampě…. Přestože máta by se v těhotenství neměla, mě to k ní táhlo, a tak jsem naslouchala a obezřetně si ji dopřávala. Ale protože té máty bylo pořád moc, pídila jsem se po příčině a dozvěděla se, že mé tělo si možná říká jen o doplnění železa. Nebo jen potřebovalo trochu zchladit, protože v těhotenství jede cirkulace na plné obrátky a žena sálá spoustu tepla.

 

Pár hodin na to jsem prováděla jednu těhotnou ženu předporodním rituálem, a tak možná právě proto jsem se od rána ladila a napojovala na to, co a jak působilo pozitivně na mě, abych mohla co nejcitlivěji provést nastávající maminku a i zúčastněné ženy společným prožitkem. Je to pro mě velmi důležité. Ráda se ladím na ženu a její potřeby, ať už během rituálu, porodu nebo při konzultaci nějakého problému. Nacítit se a být empatická, podporující, jemná a poskytnout bezpečí… To je něco, co se mi jeví jako klíčové při práci se ženami. Prostě vytvářet harmonii a umět ji udržet.

 

Ženské srdce, zvlášť to zraněné, potřebuje bezpečí k tomu, aby se otevřelo. Ženské srdce nepotřebuje slyšet, co by mělo nebo nemělo. Žena potřebuje cítit podporu, aby měla možnost si na to přijít sama. A také nutně potřebuje být hýčkána a mnohdy o tom neví, protože přes všechny povinnosti neslyší vnitřní hlas, který jí to naléhavě sděluje. Jen ale nedokáže v zástupu povinností rozklíčovat projevy svého těla, které už po odpočinku a relaxaci volá. Až nemoc ji jako jediná donutí si lehnout, ale jen na nezbytnou chvíli, pak zase vystartuje vstříc svým povinnostem s výmluvou, že více odpočívat si nemůže dovolit. Vidíte se v tom?

Ale já vím, že žena může odpočívat. A pokud si to dovolí, má na svůj život, partnera, děti i práci daleko více energie a fronta těch úkolů se rozpouští. 

 

Jsem často s ženami ve chvílích, kdy péči neodmítají, protože se bytostně rozhodly, že si ji zaslouží. Vídím, jak na ně působí blahodárně, když ví, že jsou pro sebe na prvním místě. Jak je to posílí, když si poprvé vystoupí ze zaběhnuté rutiny, ve které nebylo místo pro životní zpomalení.

 

Sama na vlastní kůži jsem také prožila péči jiných žen, vyzkoušela jsem si i roli ženy, která se obávala hýčkání přijmout. Jsem také stále a denodenně v roli ženy, která dává. Zjistila jsem, že mě osobně nejvíc vyhovuje vyváženost, ne o ní mluvit, číst, ale chovat se tak, aby v mém životě byla harmonie. Není to něco, co udržíte každý den, ale dlouhodobě vyrovnávat výkyvy není tak složité.

 

Začala jsem mátou a skončím jí. Včera mi žena, pro kterou jsem předporodní rituál pořádala, sdělila, že ji poslední dobou voní máta, a tak jsem jí řekla: “Klidně si ji dopřej!” A v duchu jsem se usmála tomu, jak to ladění ráno zafungovalo a že duševní život je stejně opravdový jako ten hmatatelný. A je moc fajn to vědět.

Autor: Monika Valová
23. 9. 2018 / Články nad patičkou
Dlouhá cesta autem s dětmi

Jen, co jsem nasedla do auta, bylo mi zle. Občas se mi to stává, ale tentokrát jsem nemohla jen tak zavřít oči a pokoušet se to zaspat. Vedle mě seděl Mariánek, který se na náš odjezd pořádně 2,5 hodiny vyspal v šátku při procházce a nechápal, proč by měl nyní sedět připoutaný v sedačce. A tak na místo, abych tiše dřímala a tlumila svůj žaludek na vodě, musela jsem kojit a bavit ho, aby neplakal. Místy jsem cítila, jak mi dochází energie. Už mi nešlo ani mluvit, a tak jsem jen tupě seděla a poslouchala, jak si s pláčem stěžuje. "Já to nezvládnu, už to nedávám!", projela mi hlavou myšlenka jako blesk a stejně jako úder blesku mi píchla o srdce.

 
Cesta domů byla samá objížďka, prodlužovala se, a dvojčata byla na sebe, asi z nudy a taky z toho, že vycítila mou nepohodu, pěkně zlá. Ke kňourání miminka se tak přidal i pláč a křik dvojčat.
Cítila jsem, jak to vě mně vře, jak už to dál nesnesu, ale nebylo, kde utéct. Občas jsem na kluky zakřičela, aby toho nechali, povyhrožovala jim, což je nasupilo ješte víc a mě v jejich očích ponížilo, protože mě mají prokouknutou a ví, že své výhružky většinou nesplním. Ach jo.
 
Zachránil nás Martin, kterého napadlo zastavit u obchodu a nakoupit, co kdo má rád a najít místo pro piknik. Když jsme jej našli a v trávě natáhli deku, nechali děti poběhat, trochu se mi ulevilo. Možná mi pomohlo opustit prostor auta, ze kterého ještě před pár minutami nebylo úniku a kde mi nebylo dobře. Dětem se taky ulevilo. Pauza bodla nám všem.
 
Tak to funguje se vším v životě. Chilka pauzy, utvoření si odstupu a hned vidíme, co jsme předtím měli před nosem a vidět jsme nemohli.
 
Po pikniku jsme pokračovali znovu směr domov, Mariánek usnul a chvilku na to, zavládl klid i v zadní řadě u kluků. Já složila pod hlavu mikinu a v tichu zavřela oči. Neusla jsem hned, hlavou se mi honilo, jak to udělat, abych byla pro své děti ještě lepší máma a nemusela jim vyhrožovat, když už nevím kudy kam. Však to znáte, pořád všichni přemýšlíme, jak věci dělat lépe. Napadlo mě, že stále hledám nějakou konstantu, která by mi umožnila udržet harmonii v domě a kterou bych si to zjednodušila. Jenže taková asi fakt není. Snad jen kombinace lásky a trpělivosti. Jenže to prostě furt nejde mít sílu ve chvíli, když je vám zle. Když nemáte kde brát.
 
A tak se uchylujem k výkřikům do tmy v podobě výhrůžek "buďte už konečně ticho, jinak...", což má za následek, že někdo poslechne, někdo šeptá a někdo pokračuje ve křiku. Nefungujete to! Mají totiž pocit, že se jich to netýká a že to říkáte tomu vedle. Znáte to:"kdo to byl" a odpověď "to já ne, to on".
 

Zázračné zjednodušení života se zase nekoná, protože my rodiče si musíme cestičku k našim dětem vyšlapat úplně poctivě a ke každému z nich jinou a různě klikatou, dokonce i když nám není zrovna do zpěvu.

 

Když pojedete na prázdniny v autě plném neutahatelných KDYUŽTAMBUDEMáků, vzpomeňte si, že nefunguje k nim mluvit jako ke skupině, když je ta skupina rozhádaná a navzájem se požďuchujou, nýbrž ke každému zvlášť, protože každý z nich tam sedí sám za sebe, stejně jako vy. A snažte se být trpěliví. Často vystartujem kvůli nedostatku energie, a potom nás to mrzí a lepší než hojit rány je si je navzájem nezpůsobovat. A pokud to už nejde, zastavte auto i sebe a dejte si pauzu.

 
Ano chce to sebrat všechnu sílu světa, ale potom budete mít lepší pocit, ze kterého se se vám rázem udělá dobře, jak jste to skvěle dali.
 
 
 
 
 
Autor: Monika Valová
11. 7. 2018 / Články nad patičkou
Nech život plynout, prožívej

Porody mých dětí a žen, které jsem doprovázela mi ukázaly jednu velkou životní moudrost a tou je, že nikdo nám nemůže ve skutečnosti pomoci více než my sami. Porod je totiž stejně nevyhnutelný jako smrt, neutečete před ním. Můžete jej prožít nebo prostě jen přežít. Pokud přežijete, zanenechá to ve vás bolest. Se kterou se ovšem dá následně pracovat a celý proces zhojit. Ale stojí vás to sílu. Pokud rodíte s podporou, tedy zázemím a s pocitem bezpečí, nepředáváte odpovědnost nikomu jinému, máte svůj porod ve svých rukou. Totéž se dá použít paralelně v jakékoliv životní situaci.

Cokoliv nás v životě potká, vyvolává reakci naší mysli a našeho těla. Nic nepřichází jen tak a nic jen tak neodejde. Pokud necháme za sebe rozhodovat a nejsme schopni převzít odpovědnost, učinit rozhodnutí, přijde někdy něco jiného, aby nás donutilo to konečně udělat. Třeba nemoc.

Jak říká Mudr. Hnízdil "nemoc je informace", ale nejen nemoc, také mezilidské vztahy. Není náhoda, že si do života přivoláme lidi, kteří s námi neladí, je to pro nás výzva, nějak se k tomu postavit a poučit se. A někdy je to tak nepříjemné, že byste raději přestali dýchat a zavřeli oči a hráli mrtvé brouky. Jenže to nepomůže, protože byste se stali v té situaci bezbrannými. Tzv. by vás to semlelo. A časem by přiletěl jiný dravec, který by vás sezobl.

Nechat život plynout neznamená se podvolit, znamená to vědomě prožívat životní situace a přijímat to, co k nám chodí jako součást naší cesty a byť je to nepříjemné, smutné nebo bolavé, může nás to nakonec posílit a nasměrovat správným směrem.

Pokud máte pocit, že to sami neustojíte, najděte si někoho, kdo vás podpoří, ale nenechte nikoho, aby za vás něco vyřešil.

Autor: Monika Valová
26. 6. 2018 / Články nad patičkou